Usługowy zakład stolarski
Usługowy Zakład Stolarski "Stolmark" realizuje program pn. "Eksport wyrobów i usług stolarskich firmy STOLMARK na rynek niemiecki". Projekt realizowany jest w ramach II naboru Funduszu Promocji Lokalnego Eksportu, Projekt "Alpejsko-Karpacki Most współpracy".
Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 60% kosztów kwalifikowalnych.
Wartość dofinansowania 27.545,66 CHF
Szwajcarsko-Polski Program Współpracy (SPPW)
20 grudnia 2007 r. pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Szwajcarską Radą Federalną została podpisana Umowa ramowa o wdrażaniu Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w celu zmniejszenia różnic społeczno-gospodarczych w obrębie rozszerzonej Unii Europejskiej.
Podpisanie tego dokumentu oznaczało uruchomienie ponad 1 mld franków szwajcarskich dla dziesięciu nowych państw członkowskich. Dla Polski Fundusz szwajcarski przewiduje
niemal połowę (ok.489 mln CHF)
Beneficjentami tych środków mogą być instytucje sektora publicznego i prywatnego oraz organizacje pozarządowe, przy czym co najmniej 40 % zostanie rozdysponowanych w czterech województwach ściany południowo-wschodniej: lubelskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim.
Harmonogram realizacji projektu:
Projekt realizowany jest w okresie 01.10.2013 - 30.06.2014 i składa się z 3 etapów.
Planuje się zakupy inwestycyjne, tj. zakupy środków trwałych w postaci maszyn stolarskich
oraz usługi doradcze dotyczące działań na rynku docelowym w postaci wyszukiwania i doboru Partnerów oraz opracowania strategii wprowadzenia produktów i usług stolarskich na wybrany rynek docelowy.
W roku 2013 zrodził się pomysł oraz sprzyjały ku temu warunki, by Zakład Stolarski Stolmark zaczął eksportować swoje niepowtarzalne produkty na rynek niemiecki.
W roku 2014 złożyliśmy dokumenty w siedzibie Karpackiego Centrum Współpracy Gospodarczej i Produktu Regionalnego w Rzeszowie, ubiegając się tym samym o pomoc w realizacji projektu. Dotacja została przyznana.
W związku z tym zarządcy firmy zaczęli poszukiwać kontrahentów za granicą.
W roku 2014 odbyły się spotkania z przyszłymi koordynatorami w niemczech. Spotkania te okazały się być owocne. W związku z tym zostały podjęte kroki marketingowe, które miały by na celu rozpowszechnienie produktów oraz marki na rynku niemieckim.
Dalsze rozeznanie rynku niemieckiego i rozmowy z kontrahentami pozwoliły na zainteresowanie ich naszą firmą w związku z renowacją zabytkowej poczty w centralnych Niemczech. Rozmowy trwają.
W związku z realizacją szwajcaskiego projektu zostały zakupione nowoczesne maszyny, które pozwolą na eksport sprawnie wykonanych i dobrych jakościowo produktów.
Korzyści związane z projektem
Realizacja projektu wniosła w naszą firmę wiele dobrego. Projekt wpłyną pozytywnie na rozwój firmy oraz poprawił jej konkurencyjność na rynku nie tylko lokalnym, ale i zagranicznym.
Główną zaletą była możliwość zakupienia urządzeń usprawniających produkcję. Urządzenia, które zakupiliśmy umożliwiły wprowadzenie w naszym zakładzie innowacyjnych technologii produkcji.
Pośrednią korzyścią wynikającą z wykonywania projektu w ramach II naboru Funduszu Promocji Lokalnego Eksportu, Projekt "Alpejsko-Karpacki Most współpracy" było zmuszenie naszej firmy do myślenia perspektywicznego i szczegółowego planowania rozwoju, co przekłada się na bardziej efektywne wykorzystanie środków.
Bez wkładu wspólnotowego nasza firma nie zdecydowałaby się na realizację inwestycji, które w późniejszym czasie mogą okazać się kluczowe dla dalszego rozwoju.
Informacje o projekcie:
www.swiss-contribution.admin.ch/poland